Lakovanie dreva krok za krokom
Drevo, vďaka svojmu jedinečnému čaru a štýlu, je materiál často používaný ako vo vnútri, tak aj mimo domu. Ak chcete zachovať fasádne dosky alebo nábytok v dobrom stave po mnoho rokov, je treba sa o ne postarať. Jednou z možností je lakovanie.
Lakovanie môžeme vykonať sami. V závislosti na našich preferenciách a špecifickosti maľovaného výrobku, môžeme zvoliť jeden z troch spôsobov aplikácie prípravku: štetcom, valčekom alebo striekacou pištoľou.
Pri rozhodovaní o ktoromsi z prvých dvoch nástrojov, pamätajte, že sú navrhnuté špeciálne pre rozpúšťadlové náterové produkty. Ak máme len univerzálny štetev, odporúčame brúsenie štetiny jemným brúsnym papierom. Týmto spôsobovm vyhladzujeme koncovku štetca a odstránime voľnú štetinu, ktorá by sa inak mohla usadzovať na lakovanom povrchu. Avšak, ak bude maľovať valčekom, vyberieme si model s krátkymi štetinami a mohérom.
Vhodný prípravok
Voľba laku závisí od účelu prvku, ktorý budeme maľovať. Pre predmety používané vo vnútri, ako je nábytok, obklady alebo detské hračky, najlepší bude akrylový lak VIDARON. Tvorí povlak odolný voči oderu, poškriabaniu a mechanickému poškodeniu. Je tiež odolný voči vode, čistiacim prostriedkom a alkoholu. Tento lak je tiež priaznivý pre ľudi, ktorí sú obzvlášť citliví, pretože spĺňa požiadavky európskej normy EN 71.3. - Môže byť použitý na hračky pre deti. |
Pe maľovanie dreva používaného vonku (napr. fásadové dosky) dobrá voľba bude Vonkajší lak VIDARON. Jeho výhody sú zvýšená mechanická odolnosť pri skvelom dekoratívnom efekte. Navyše, moderná formula UV NANO-BLOCKER na základe disperzie nanočastíc oxidu céru účinne a dlho chráni vlákna dreva pred UV žiarením. Tento lak je flexibilný, takže je odolný proti rozmerovým zmenám dreva v rôznych ročných obdobiach. |
Príprava podkladu
Povrchy, ktoré budú natierané, musia byť hladké, suché a zbavené nečistôt. Akékoľvek mastné alebo pokryté živicou miesta, je treba umývať extrakčným benzínom a osušiť. Prvky, ktoré budú tvoriť zostavený celok - napr. dosky fasády - lakujeme samostatne. Drevo by sa malo prebrúsiť brúsnym papierom Jeho zrnitosť volíme podľa stupňa nerovnosti podkladu. Pripomeňme si, že to nesmie byť menšia ako 150 (v prípade nábytku a hračiek 120) a nie väčšia ako 200. Prach po brúsení odstráňme vysávačom.
Predmety použité vonku vyžadujú dodatočnú ochranu bezfarebnou dekoračno-ochrannou impregnáciou VIDARON. Poskytuje dodatočnú ochranu proti biologickým rizikám.
Prvky z masívneho dreva, ktoré bude natierať akrylovým lakom, môžu sa vyznačovať vysokou absorpciou. Preto sa odporúča, aby dať základný náter zriedeným čistou vodou lakom v pomere 2: 1. To sa týka najmä drevených prvkov s netypickou stavbou ročných kruhov.
Prvá vrstva
Po otvorení dôkladne premiešajte obsah. Lakovanie začneme od ťažko prístupných miest. Dávame sme hrubú vrstvu laku a zľahka natreme na povrchu dreva, pomocou jeho dobrého stáčania. Spojovanie rôznych prvkov na väčších plochách by mala byť prevedené za mokra, po dobu nedlhšiu ako 5 minút. Lakované prvky nechajme vyschnúť. Doba schnutia je: pre Akrylový lak 4 hodiny, a pre vonkajší lak 12 hodín.
Sekundárna aplikácia
V ďalšej etape je brúsenie dreveného prvku brúsnym papierom so zrnitosťou 320. Vďaka tomu vyhladíme zdvihnuté štetiny dreviny a získame dokonalý povrch. Prach odstráňme vysávačom alebo handričkou.
Dve vrstvy laku sú dostatočne k získaniu uspokojivého dekoratívneho a ochranného efektu. Ďalšie vrstvy laku posilnia vizuálnu hĺbku textúry dreva. Rovnako ako v prípade prvého povlaku, doba sušenia každej vrstvy je 4 alebo 12 hodín, v závislosti na použitom výrobku. .
Po ukončení práce
Posledným krokom je umývanie nástrojov. Ak sme maľovali vonkajším lakom, používame rozpúšťadlo pre olejovo-ftalové výrobky. V prípade, že sme používali akrylový lak, stači len čistá voda. Štetec alebo valček dôkladne opláchneme a osušíme.